Barcelona a parádní stavby

Barcelona

Obdivovatelé světově proslulých architektonických skvostů by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu katalánské metropole, kterou je proslulá Barcelona. Budovy, které tu stojí, rozhodně nepřehlédnete. Zejména dvě z nich.  

Město, jehož architektura se nebe dotýká

Věříte, že i budovy mohou mít pohnutý osud? Pokud navštívíte hlavní město Katalánska, Barcelonu, pak se můžete s jednou takovou setkat tváří v tvář. 

Není snad v celém Španělsku více navštěvovaná památka nežli monumentální La Sagrada Família, která se dostala i do seznamu kulturního dědictví UNESCO. 

Když se roku 1883 stavitel Antonio Gaudí rozhodl postavit největší svatyni křesťanského světa, pak jistě netušil, že ani po stu letech nebude jeho dílo dokončeno. Prý se tak stane až roku 2026. 

Co je toho příčinou? 

  • Možná, že to byla trochu i naivita (v dobrém slova smyslu) stavitele Antonia Gaudího. 
  • Rozhodl totiž, že celá stavba bude financována pouze z darů a veřejných peněz. 

Její rozestavěnost (a stálá přítomnost stavebních jeřábů) jí ale rozhodně na půvabu neubírá. Věže, které reprezentují dvanáct apoštolů a čtyři evangelisty, opravdu nepřehlédnete. 

  • A až se budete kochat krásou této sto sedmdesát metrů vysoké katedrály zvenku, nezapomeňte nahlédnout i dovnitř. 
  • Třeba právě vy přispějete k dokončení katedrály. 
  • Vstupné jde totiž také na stavbu.

Opravdu neobyčejný mrakodrap

Zamíříte-li od chrámu La Sagrada Família směrem ke Středozemnímu moři, pak se před vámi po slabé půlhodince příjemné procházky objeví další architektonický skvost. 

  • Zdá se, že si obyvatelé Barcelony potrpí na opravdu vysoké budovy. 

Mrakodrap Torre Glories (Torre Agbar) začal ze země vyrůstat roku 2001 a podařilo se mu dorůst až do výšky 144,5 metru. Patří k unikátům nejen pro svých třiatřicet pater, ale zejména pro svůj neobvyklý tvar a noční osvětlení. Vypadá jako světélkující homole cukru. Stavba stála neuvěřitelných sto třicet miliónů eur. 

  • Za vznikem mrakodrapu stojí francouzský architekt Jean Nouvel, který je známý skutečně po celém světě. 
  • Svůj otisk zanechal i v Praze v podobě budovy Zlatého anděla.