Do Skandinávie můžete i s vlastním autem

Chcete strávit léto u moře a rádi byste se přitom vyhnuli davům turistů a třicetistupňovým vedrům? Ideálním místem pro takovou dovolenou je Skandinávie. Se svojí malebnou přírodou a pohádkově barevnými městy.

Do Norska nebo Švédska můžete buď doletět letadlem, nebo se sem vydat autem. Pokud chcete Skandinávii poznat lépe a navštívit co nejvíce míst, doporučujeme druhou možnost. Kromě toho, že se tak dostanete i do destinací, kam nejezdí hromadná doprava, tak budete pány svého času. Každý den si můžete organizovat program podle počasí i vaší nálady.

skandinavie

Trajektem do Norska a Švédska

Jak se ale do Skandinávie s autem dostat? Do Norska i Švédska se můžete nechat přepravit trajektem. Do Norska jezdí trajekty z Dánska, například z Kodaně, Frederikshavnu nebo Hirtshalsu – záleží na tom, zdali míříte do Osla, Bergenu či Larviku.

Nabídka cest trajektem do Švédska je ještě bohatší. Pokud si chcete plavbu pořádně vychutnat a strávit na trajektu více času než jen pár desítek minut, vyzkoušejte některý z nočních trajektů, které do švédských měst míří z Pobaltí, konkrétně z litevské Klaipedy, lotyšské Rigy či Ventspils nebo z estonského Tallinnu a Paldiski.

Pokud se rozhodnete pro některý z těchto výletů, nezapomeňte si však zavčas zarezervovat v trajektu kajutu. Tato rezervace je povinná. Jestliže přitom chcete ušetřit nebo víte, že raději strávíte noc v restauraci, tak je lepší s nákupem neotálet, aby na vás zbyly nejlevnější kajuty.

mapa

Cesta přes Dánsko

V případě, že raději řídíte a dáváte přednost kratším plavbám, pak se vám vyplatí jet do Skandinávie spíše přes Německo. Zde můžete z Rostocku dojet trajektem do dánského Gedseru. Tato cesta trvá pouze dvě hodiny, což je akorát na to, abyste se na palubě trajektu občerstvili a při hezkém počasí si užili výhled na moře.

Ještě kratší je cesta trajektem z německého Puttgardenu do Rødby. Následně přejedete Dánsko až do Helsingøru, odkud vás čeká podobně krátká cesta trajektem do Švédska.

Kromě uvedených tras samozřejmě existují i další způsoby, jak se trajektem dostat do Skandinávie. Celonoční plavbu můžete absolvovat i Německa nebo například z Polska.

Odpočinete si a nemusíte spěchat

Hlavní výhodou cestování trajektem je nepochybně to, že se tak do Skandinávie můžete dostat i s vlastním autem, motocyklem nebo třeba obytným vozem. Na palubě se můžete protáhnout a užít si tento volný čas.

Ve většině těchto trajektů je samozřejmostí jídelna, restaurace či bar. Na delších trasách také nezřídka najdete obchody a infocentra, takže tu můžete doplnit chybějící zásoby a věnovat se plánování dovolené.

Kromě toho určitě oceníte i širokou nabídku trajektů. Plavby do Skandinávie zajišťuje několik společností, takže si můžete vybrat čas cesty, který vám bude vyhovovat nejvíce a který pro vás bude cenově nejpřijatelnější. Flexibilitu ocení hlavně všichni motoristé, kteří nemají rádi plánování. Do přístavu můžete na rozdíl od letiště dorazit prakticky kdykoliv a ve většině případů se nemusíte bát, že by pro vás už na palubě nebylo místo.