Doprava v Bulharsku

Doprava v Bulharsku

Jak se dopravovat v Bulharsku, jak cestovat mezi památkami v rámci města a jak se vydat na vzdálenější místa? Během dovolené v Bulharsku můžete využít hned několik způsobů dopravy. Jelikož celkově Bulharsko řadím mezi levnější destinace, doprava je toho důkazem. Autobusy, vlaky a hlavně taxi je v Bulharsku levnější!

Autobusy a vlaky v Bulharsku

Dálkové autobusy stojí v Bulharsku méně než u nás (nepočítám li naše dotované jízdné nebo speciální akce). Je to dáno především velkou konkurencí. 15 možná 20 velkých dopravců!

Jízdenky si kupujte předem. Na nádražích v Bulharsku můžete často vidět klidně 10 stánků různých dopravců. Každopádně nespoléhejte na nákup na poslední chvíli.

Vlaky mi přišly na mizerné úrovni. Katastrofální záchody, čistota, komfort. A ani není taková železniční síť, hustota spojů apod. Je to dobrá doprava především mezi většími městy. Ceny jsou příjemné, orientačně 50-70% našich standardních cen.

Mikrobusy v Bulharsku

Mikrobusy v Bulharsku jsou zajímavý způsob dopravy. Jde o takové dodávky se sezením pro 12-16 lidí. Některé mikrobusy mají pevné linky, některé jezdí na autobusových tratích, některé mi přišlo jezdí tak všelijak.

Je to dobrý způsob dopravy. Mírně dražší než autobus, ale nemusíte čekat. Nejvíce jich je kolem turistických měst. Lze je využít na výlety. Mikrobusy jezdí rychle.

Taxi v Bulharsku

Taxi jsou skvělá volba hlavně v rámci města. Můžete cestovat mezi památkami a šetřit drahocený čas. Nástupní sazba kolem 15 Kč a cena za 1km kolem 10-12 Kč. V noci jsou ceny vyšší.

Každopádně pokud chcete třeba 5km po městě a jste 2, 3 osoby, může být taxi skvělá volba jak šetřit čas a vidět více míst. Doporučuje se ověřit si vždy cenu za 1 kilometr.

Mimochodem můžete si také půjčit vlastní auto. Cenu počítejte kolem 30 eur na den, možná se dostanete níž.