Jak řešit dlouhá mezipřistání? Jde si to i užít! Ale…

Letíte například do Asie? Pak pravděpodobně vás čeká mezipřistání. Tedy např. koupíte si letenku Praha – Bangkok, ale letíte nejdříve Praha – Dubaj. Zde máte nějaké mezipřistání a následně letíte Dubaj – Bangkok. Pokud je mezipřistání např. 2 hodiny, tak není moc co řešit. Po příletu najdete správný gate na letišti, koupíte si vodu, dojdete na toaletu a moc dalšího nestihnete. Max. koupit nějaký suvenýr.

Máte li dlouhé mezipřistání, např. 13 hodin (osobně jsem zažil), už je to složité a nepříjemné. Ono po 6 hodinovém letu buďte 13 hodin na letišti, to nejde.

Zde nějaké tipy pro dlouhé mezipřistání

  • můžete si na letišti zaplatit hotel a prospat se, asi nejpříjemnější varianta, protože do cílové stanice doletíte odpočatí, ale také to není nejlevnější řešení.
  • můžete mít připravený hotel poblíž letiště, něco levnějšího a třeba 5 hodin si tam odpočinout, no podle mě to už za to nestojí.
  • návštěva daného místa – např. v Dubaji je poměrně levné taxi, máte možnost si předem naplánovat že uvidíte 1, 2, 3 místa, připravenost vám to umožní, následně někde poblíž letiště se můžete občerstvit, najíst za lepší ceny než na letišti. Nevýhoda je že než se dostanete z letiště, to je třeba hodina, taháte sebou příruční zavazadlo a nakonec stejně popícháte na letiště kde by jste měli být např. 2-3 hodiny před odletem a musíte znovu projít kontrolou.
  • celou dobu můžete být na letišti, dost letiští má nějaká lehátka, no je to tak na 1-2 hodiny, déle jsem na tom nikdy nevydržel v kuse ležet, pak dáte nějakou restauraci, občerstvíte se, jdete třeba znovu na lehátko, utíká to pomalu, asi nejhorší varianta z mého pohledu. Alespoň se projděte, protáhněte, tělu to prospěje při dalším letu.
  • salonky – zjistěte zda nemáte nárok na nějaký letištní salonek (od letecké společnosti, kreditní karty apod.)
  • připravte si na mezipřistání např. práci, pokud budete u stolku a budete dělat něco na notebooku, uteče vám vše rychleji než jen sedět a zoufale koukat na hodiny a sledovat že vám zbývá ještě 8 hodin čekání 🙂

Dlouhé mezipřistání je komplikace, pokud letíte např. do Asie, tak dlouhé mezipřistání (10 a více hodin) zajistí, že jste celkově na cestě do cílové destinace třeba 30 hodin, moc to neutíká, jste unavení z letadla, přiletíte do cíle pravděpodobně unavení a zničení. Ze zkušenosti zároveň vím, že se mi vyplatí si připlatit třeba 2-3 tisíce za přímý let např. z Vídně nebo za let s malým mezipřistáním, případně zvolit méně komfortní aerolinky které však mají minimální mezipřistání.

Proč se mi vyplatí připlatit si nějakou kačku za krátké mezipřistání nebo přímý let?

Jasně, peníze jsou důležité u plánování cest a dovolených, pokud ušetříte, můžete cestovat častěji nebo na delší dobu apod., na druhou stranu téměř vždy při dlouhém mezipřistání utratíte peníze, jídlo, pití, nemluvě o tom že si zaplatíte hotel, taxi aby jste se dostali někam z letiště a něco viděli, následně taxi zpět. A rázem ty 2, 3 tisíce můžete utratit jako nic, ale stále máte to dlouhé mezipřistání, proč tedy rovnou nepřiplatit a nebýt v cíli dříve? Pro někoho asi lepší volba.

Pár dalších tipů

  • mějte pohodlné oblečení a obuv. 30 hodin na cestě v takovém případě každý detail vám to zpříjemní
  • naplánujte si vše předem, ať jen nesedíte a nečekáte, to je to nejhorší
  • počítejte s tím že v mezipřistání něco utratíte. A proto zda se vám nevyplatí si připlatit za kratší mezipřistání, lepší let.
  • pokud chcete navštívit město, snažte se mít lehčí a komfortní kabinové zavazadlo.

Proč jsou dlouhá mezipřistání?

Nemohu říci že to tak je na 100%. Ale já osobně jsem o tom přesvědčený. Arabské emiráty, Katar a pár dalších zemí mají národní aerolinie (Emirates a Qatar). Budují mezinárodní letiště. Tyto země mají vše hodně dobře promyšlené. Můžete letět např. s Emirates do Asie za lepší cenu než s nízkonákladovkou. Ano občas se to stane, budete moci koukat na filmy, dostanete lepší jídlo, neomezenou konzumaci alko a nealko nápojů, parádní komfort, je to hezký. Ale je to mnohdy vykompenzováno dlouhým mezipřistáním. Ty země vám dají dobrou cenu letu a super komfortní let. Ale vědí že utratíte na letišti. Zvýšíte jim číslo turistů, pravděpodobně navštívíte město a něco utratíte, je to v pořádku. Takhle se to má dělat, jen vždy důsledně zvažte zda tisíc korun ušetřených + komfortnější let je víc než přímý let nebo krátké mezipřistání.

Vždy také koukněte na odlety z Vídně a Německa. Mnohdy zjistíte že můžete letět napřímo, levněji no a tak akorát dáte pár stokorun např. za vlak. Je to také možnost.

Keep Scrolling