Letiště Istanbul – je zajímavé a co vyzkoušet při pouhém mezipřistání?

Atatürkovo letiště v Istanbulu je pro mě osobně skvost. Strašně rád když letím např. do Asie volím toto letiště pro mezipřistání. Aktuálně jde o 3tí největší letiště v evropě, je opravdu ohromné a ve vzduchu při přistávání vidíte další letadla za vámi jak čekají na přistání.

Jak postupovat v případě krátkého mezipřistání v Istanbulu

Po příletu pokud máte jen mezipřistání se může stát že budete v dlouhé frontě na kontrolu, na tomto letišti je další kontrola i když zde máte pouhé mezipřistání, doporučím mít letenku v ruce pokud spěcháte a u kontrol někoho oslovit že máte málo času, ukázat letenku, je zde přednostní vstup.

Internet – ten mi zde zlobí

Internet na tomto letišti neodpovídá standardům známým z mnoha letišť, rozhodně není 1 síť, ke které by jste se připojili a mohli chodit neomezeně po letišti stále připojeni. Takže doporučím někde sednout a připojit se.

Kavárničky, restaurace a slušné ceny

Jídlo na tomto letišti hodnotím jako senzaci. Je zde plno dobrých restaurací, jste lehce přes 2 hodinky od ČR a zde se fakt dobře najíte. Chutné jídlo, plné chutí, slušné ceny! Vyzkoušet můžete i nějaké speciality. Jinak úžasná káva – ať už turecká či espressa a výborné sladkosti, na to se vždy v letadle těším.

Suvenýry – dobré místo pro nákup

Káva, čaje, sladkosti, koření, nejrůznější přívěsky s alláhovým okem, to jsou jen ve zkratce možnosti, které můžete pořídit.

Terasy – místo pro kuřáky 🙂

Zde si trochu vyleju srdíčko, letiště Praha letos uvedlo, že ruší kuřárny, protože lidem vadil smrad kolem a navíc prý je takový trend, tak musíme být na špici a světový, argumentovalo se např. Španělskem, hmmm, třeba v Barceloně jsem kuřárnu neviděl. Ale to je dáno tím, že je zde poměrně velký venkovní prostor s kavárnami, kde samozřejmě smíte kouřit. Letiště v Istanbulu jednoduše udělalo malé terasy a tak si každý může zakouřit a nikde nic nesmrdí.

Ač trend či netrend, letiště je z mého pohledu levná reklama na danou zemi, na letišti jsou mnohdy lidé třeba i 10 hodin čekající na navazující let, koupili si cigarety které jsou zcela legální a na kterých každý stát vydělává nemalé peníze a nemohou si zapálit po dlouhém letu během dlouhého mezipřistání, co myslíte že si tito lidé myslí? Že to je trend? Ne, že to je mizerné letiště, které nemyslí na pasažéry a není schopné mít ani 1 blbou kuřárnu.

V Istanbulu je naštěstí několik teras, označených cedulemi, 1 jídelní kout ve vyvýšeném poschodí má 2 terasy, můžete si vzít pivečko, kafíčko a na terase si odpočinout na vzduchu a dát si případně cigaretu pokud jste kuřák.

Další možnosti:

Kadeřník, holič, masáže, pěkné obchůdky, to jsou další možnosti. Ve dne toto letiště praská ve švech, ale má svou atmosféru a rozhodně jej řadím mezi to lepší z letišť!

Na závěr doporučím přistání, letadlo si zde nalétává k řpistání obloukem a máte krásný výhled, pro mě vždy řekněme 2 pěkné minuty 🙂

Pokud Vás zajímá Turecko, můžete si něco přečíst zde.