Itálie levně od severu na jih a zpět :-)

Rychlovlak Trenitalia

Tuto trasu jsem si prožil a proto dám pár tipů. Vyrazil jsem z Prahy do Benátek s Regiojet. Benátky mám rád, pěkné místo řekněme na 3, 4 dny. Následně jsem se vydal vlakem z Benátek do Florencie. Jízda kolem 2 hodin, lepší než ject autobusem, který navíc jezdí z Mestre (městečko u Benátek). Následně po 3 dnech vlakem z Florencie do Říma kde jsem byl asi týden a poté zpět se zastávkami v jiných městech a ze severu, tentokrát z Udine zpět do ČR.

Zde přináším pár tipů. Cestu můžete mít jinou, ale Itálie lze cenově dostupně procestovat a během týdne můžete alespoň trochu poznat zajímavá města. Navíc poměrně levně a dle sebe, né žádné organizované zájezdy :-).

První trasa – Praha – Benátky (Mestre)

I pokud by jste se rozhodli že chcete rovnou do Říma či Florencie, může být pro Vás lepší zastavit v Benátkách. Ty třeba jen projít, občerstvit se, udělat nějakou fotku a pokračovat dál. Z Benátek jezdí rychlé vlaky. Zároveň levné autobusy, je podle mě škoda nevyužít sever Itálie když přes něj jedete. Autobus Regiojet směr Itálie jede z Brna, můžete ale rovnou koupit i odjezd z Prahy a akorát v Brně přesednete. Můžete také zvolit Flixbus z Prahy. Večer odjedete a ráno jste na severu Itálie 🙂 Ještě před benátkami je zastávka Udine. Tak můžete klidně navštívit Udine a poté se vydat autobusem jiné společnosti či vlakem do Benátek.

Autobus Regiojet a Flixbus staví v Benátkách v městečku Mestre u nádraží. To je takové řekněme předměstí pro Benátky. Jezdí odtud MHD autobusy do Benátek za asi 1,2 eura. Cesta trvá cca. 20 minut.

V Benátkách můžete využít vaporeta. To je takové MHD na vodě. Projedete si co vás zajímá. Určitě doporučím project Canal Grande, při cestě zpět si vystoupíte na místech která vás zaujala a poté můžete ject vaporetem třeba na ostrovy. Ty hlavní bych bral Murano, Burano a Lido. Pokud nechcete platit za Vaporeto, vše vyjma ostrovů lze projít pěšky.

Na ostrově Lido se můžete vykoupat v moři. Já doporučím na ostrově sednout na MHD autobus (zdarma k jízdence na vaporeta) a doject na konec ostrova. Asi 4-5 stanic, budete u pláže kde nejsou žádný lidi. Budete mít klid a i obřerstvení zde seženete levněji. Opravdu mě překvapilo že v Benátkách se dá najít místo na koupání kde jsem byl sám. Pokud nepopojedete autobusem, budete na místě ala Bibione – plná pláž lidí 🙂

Pokračujeme dál z Benátek směr jih

Přímo v Benátkách je vlakové nádraží Santa Lucia. Dostanete se k němu vaporetem. Zde můžete koupit jízdenku na vlak dále – třeba Forencie řekněme 🙂 Jízdenku můžete mít koupenou přes internet z domova, vyberte si v klidu čas a podle ceny.

Vlakem do Florencie se dostanete za zhruba 2 hodiny cesty. Ve Florencii je toho hodně k vidění. Doporučím si na to alespoň nějaký ten den vyhradit.

A z Florencie lze pokračovat autobusy či vlakem dále. Třeba do Říma či dále na jih. Z Říma zároveň můžete ject Regiojetem zpět do Brna, ale zase se nabízí varianta vracet se přes jiná města postupně k severu a na Regiojet nasednout třeba v Padově, Benátkách či Udine. Mimochodem z Říma můžete ject k moři na MHD jízdenku.

Pokud si vyhledáte na internetu předem levná spojení a hlavně levné ubytování, troufám si tvrdit, že se dá vejít týdenní cesta + ubytování do 10 tisíc korun i s nějakým levnějším jídlem a pitím. Lze třeba na další týden zůstat na jihu např. v nějakém campu. Užít pohodového jihu, skvělého počasí, moře a jídla a mít tak zajímavou 2 týdenní dovolenou kdy týden budete poznávat a týden relaxovat. To už je na vás jak to naplánujete.

Do Itálie lze samozřejmě i letět a poté můžete cestovat, lze každou chvíli narazit na zpáteční letenky kolem 1-2 tisíc Kč. Tedy i třeba levněji než autobusem. Akorát budete třea v Miláně, nebo někde jinde a budete moci ject jen s příručním zavazadlem, za plnohodnotný kufr budete připlácet. Každopádně pokud chcete procestovat Itálii třeba od severu na jih, doporučím stejně jen menší kufřík, kam dáte základní oblečení a nutné věci, ať se nemusíte tahat s kuframa a řešit kde je uskladníte. Ideálně takový kufřík, který lze dát i na záda.

Řím – pár tipů

  • využívejte metro – zastávky jsou dobře značené, na plánku vidíte kde je Colloseum, Španělské schody, Vatikán apod.
  • Z Říma lze zároveň vyject k moři – na Lido di Ostia, to je takové městečko u moře, z několika zastávek metra tam jezdí vlaky na MHD jízdenku.
  • Ubytování můžete hledat na okraji Říma, kde bude levnější, důležitým blízkým bodem by mělo být právě metro. Stejně jako v Praze, proč se ubytovat u Staromáku, když můžete být třeba u Chodova, nasednout na metro a na ten Staromák levně a rychle doject 🙂
  • V Římě můžete hodně levně dokoupit oblečení na ulici, všude je plno stánků jednak se second hand oblečením a pak klasické asijské levné oblečení. Většinou třeba u zastávek metra. Ale oblečení zde seženete doslova za pár šupů a na cestování to dobře poslouží.
  • Toalety – doporučuji nevyužívat ty v metru a celkově veřejné WC. Jendou jsem to zkusil, je to jednak hodně drsný a bojíte se že chytnete milion nemocí a většinou je to jen díra v zemi 🙂
  • Vydejte se na MHD jízdenku k moři – do Lido di Ostia.