Mešita sultána Ahmeda se nachází v největším městě Turecka, které nese název Istanbul. Mimo jiné jde o bývalé hlavní město Osmanské říše. Mešita sultána Ahmeda je výjimečné v několika bodech. Tím nejdůležitějším jsou ovšem modré dlaždice, které se nachází přímo v budově. Díky tomu se ji říká také Modrá mešita. Pod tímto názvem ji neznají pouze turečtí obyvatelé, ale i zahraniční turisté. Především ti, kteří se o tyto místa zajímají.
Co je to mešita?
Jestliže nevíte, co se pod pojmem mešita ukrývá, tak jde o budovu sloužící pro uznávání Alláha. Navštěvuji ji většinou muslimští lidé v okolí. Mešity jsou většinou na tolik obrovské, aby v pátečních dnech dokázali nabídnout místo všem místním obyvatelům. V pátky totiž probíhají modlitby, které jak už víte jsou určeny pro uznávání svého pána. Možná byste se divili, ale tyto stavby, tedy konkrétně mešity jsou postaveny po celém světě. Nejvíce se o nich mluví převážně v Turecku, kde jsou u lidí považovány za stavby nadřazené.
Mešita sultána Ahmeda a její zajímavostí
Mešita sultána Ahmeda se může pyšnit hned několika zajímavostmi. Tou první je její význam. Po Hagii Sofii jde o velmi uctívanou budovu, která se v Istanbulu nachází. Druhou zajímavostí, kterou možná i tušíte je její velikost. Považuje se za největší Mešitu v Istanbulu, která se chlubí hned se šesti minarety. Představte si ten rozdíl oproti klasickým Mešit, které mají zpravidla pouze jednu minaretu. Je-li mešita považována za lepší a kvalitnější, pak je vybavená maximálně dvěma minarety.
Architektura se nezapře
Každá mešita svou architekturou v okolí exceluje, o to více to platí u této, která byla postavená v roce 1617. Původně byla určená pro sultána Ahmeda, po člověku, jehož jméno mešita dodnes nese v názvu. Jeho vnitřní prostory by vás jistě zaskočili, a to díky mohutným zdím a pilířům. Mimo jiné jsou zde k vidění koberečky v černobílých barvách. V neposlední řadě dobře zpracována a barevná okna.